U kámošky, u frajera, v hotelu? A spát se nedá? Podívejte proč a zkuste ověřený vojenský trik!
Tak moc se těšíte na dovolenou, výlet nebo nocleh u blízkých, ale nakonec se to změní v noční můru. První noc na novém místě je hotovou pohromou. Většinou se pouze přehazujete, nevíte si najít místo a modlíte se, abyste byli co nejdříve doma a vyspali se. Víte, proč se to všechno děje?
Mozek to vyhodnotí jako nebezpečí
Tento problém označují vědci jako efekt první noci. Zástupci Brownově univerzity udělali hlubší studii, v níž hledali odpověď na to, proč nedokážeme na novém místě tak klidně spát. Oslovili pětatřicet dobrovolníků, kteří strávili noc v jejich spánkovém studiu.
Po prvním kole si tento pokus zopakovali na stejném místě přesně o dva týdny později. Vědci na základě podrobného sledování těchto lidí odhalili, že mozek vyhodnocuje nové prostředí jako nebezpečné a kvůli tomu se nedokáže zcela ponořit do spánku.
Na podobném principu fungují i delfíni, které reagují na okolní podněty a podvědomě během odpočinku vyhodnocují případné nebezpečí.
Odpočívá jen jedna hemisféra
I v tomto případě nad námi vítězí naše přirozené pudy. Přestože se nacházíme v pohodlné hotelovém pokoji, naše tělo má stejné pocity, jako kdybychom přespávali někde v lese a mohli by nás tam napadnout zvěře či nepřátelé.
Výzkum Brownově univerzity ukázal, že při spánku v takových podmínkách nám odpočívá jen pravá strana mozku. Ta levá je téměř po celou dobu bdělá, protože se tam nachází i naše centrum strachu. Když ležíme v posteli doma, tak se cítíme bezpečně a díky tomu si dokážeme lépe odpočinout.

Druhá noc je už lepší
Hodnocení druhé noci ve spánkové laboratoři bylo podstatně lépe. V tomto případě už měli lidé klidnější spánek a problémům nebyl ani delší rozestup mezi noclehy. Mozek a naše vjemy vyhodnotili, že se nacházíme v důvěrně známém prostředí a díky tomu nemusíme být ve střehu.
Proto se už spánek lépe podobal tomu, jak odpočíváme doma. I tento pocit vám může být důvěrně známý. Když jste v létě na týdenním pobytu u moře, tak první noc bývá obvykle nejtěžší. No když už zdomácněl, cítíte se v nové pokoji lépe, tak si i dobře odpočinete.
Problém efektu první noci je velmi nepříjemný zejména pro lidi, jejichž práce vyžaduje časté cestování. Tehdy většinou na novém místě přespávají po jednání pouze jednu noc a už odcházejí jinde. Z dlouhodobého hlediska jim to může narušit zdravý spánek a způsobí jim to poruchy v soustředění nebo podrážděnost.
Vyzkoušejte vojenský trik
Pokud máte problém usnout na novém místě, vyzkoušejte trik, který používají vojáci ze speciálních jednotek. Ti si potřebují odpočinout iv náročném terénu během mise a vzhledem k tomu nemají mnoho času, musí usnout do pár minut. Lehněte si do postele na záda, abyste si mohli lépe uvolnit tělo.
Pomalu a zhluboka dýchejte, přestaňte myslet na jiné věci a soustřeďte se na své svalstvo. Uvolněte si obě ruce a ramena a nebuďte jakoby v křeči. Potom přejděte na tvář, která je často před spánkem v napětí a kvůli tomu dlouho bdíte.
Uvolněte zuby tak, aby nebyly zaťaté a pokračujte i svaly na obličeji, po celou dobu klidně dýchejte, mějte čistou hlavu bez myšlenek a za chviličku zaručeně usnete. Podle psychologů totiž imituje přesně takový stav lehkosti, jak zažívá organismus během spánku a kvůli tomu se vám podaří rychleji usnout.
Tip redakce: Zdraví je to nejdůležitější co máme, načerpejte inspiraci jak se o své zdraví správně starat.
https://finlist.cz/vysledky-hospodareni-fondu-creif-v-1-polovine-roku-2022/
https://extra-finance.cz/penezni-pujcka-nabizi-jednoduche-reseni-pro-male-vydaje/
https://pmag.cz/prinasime-prehled-modernich-zpusobu-sporeni/